10.09.2014.

Snimanje serijala o Dubrovačkoj Republici

Dubrovački redatelj, scenarist i skladatelj Domagoj Burić poznat kao autor serijala “Hrvatski kraljevi”, “Tajnoviti srednji vijek” i “Ludi rimski carevi”, sredinom svibnja ove godine u produkciji HRT-a, započeo je snimanje igrano-dokumentarno-obrazovnog serijala “Republika“ o povijesti Dubrovnika i životu u Dubrovačkoj Republici. Serijal se snima na više lokacija i pretpostavlja se da će biti emitiran u četiri jednosatne epizode od kojih prva započinje bitkom na Mohaču i pobjedom Sulejmana Veličanstvenog nad kršćanskim snagama. Prizori iz Mohačke bitke snimat će se sljedećih nekoliko dana u okolici Dubrovčaka Lijevog. Ekipa portala Volim Ivanić bila je u Dubrovčaku Lijevom i imala priliku razgovarati s redateljem serijala.

Serijal se snima u stilu popularne dokumentarne igrane serije HRT-a “Hrvatski kraljevi”, pa očekujem da će „Republika“ biti prihvaćena kako na domaćem tako i na međunarodnom tržištu, što bi pridonijelo još boljoj promidžbi Grada Dubrovnika i njegove bogate povijesti .

U seriji koja će nastojati dati presjek više stoljeća uspješne povijesti ovog grada-države. Gledatelji će imati priliku saznati zašto je Dubrovnik važan u našoj, europskoj i svjetskoj povijesti. Serijal će nam donijeti manje poznate detalje iz svakodnevnog života grada, ali i zanimljivosti o mehanizmima dubrovačke diplomacije koja je po riječima autora dostojna izučavanja na svim diplomatskim akademijama.

Za potrebe snimanja scena Mohačke bitke u Lijevom Dubrovčaku angažirano je oko 180 ljudi što uključuje kaskadere, statiste i članove tehničke ekipe.

Raspoloženje na snimanju je odlično kaže Burić te naglašava kako su više nego zadovoljni suradnjom kako domaćih ljudi na čelu s g. Markom Klakom, tako i upravom Grada Ivanić-Grada na čelu s gradonačelnikom g. Javorom Bojanom Lešom .

Osim redatelja Domagoja Burića u ekipi su: Izvršna producentica Marija Kosor, direktor fotografije Branko Cahun, scenograf Ivan Ivan, montažer Dubravko Prugovečki, producent Miro Mioč i kostimografkinja Jasna Zvonković. Stručni suradnici bit će kao i u “Hrvatskim kraljevima”, dr. Neven Budak, te dr. Ivica Prlender i dr. Predrag Marković kao glavni savjetnik za povijest umjetnosti.

Tekst i fotografije: Zoran Ožetski