09.10.2015.

U Ivanić-Gradu obilježen Dan neovisnosti Republike Hrvatske

Polaganjem vijenca i paljenjem svijeća ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata u Parku hrvatskih branitelja u Ivanić Gradu, obilježen je jedan od najznačajnijih datuma novije hrvatske povijesti -Dan neovisnosti Republike Hrvatske.

Nakon što su predstavnici Grada Ivanić-Grada položili vijenac, svijeće su zapalili predstavnici braniteljskih udruga, političkih stranaka te roditelji poginulih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.

Dan neovisnosti obilježava se u sjećanje na 8. listopada 1991. godine dan kada je Hrvatski sabor na sjednici održanoj u podrumu naftaplinske zgrade u Zagrebu, jednoglasno donio Odluku o raskidu državnopravnih sveza s ostalim republikama i pokrajinama SFRJ. Sabor je pritom utvrdio da Republika Hrvatska više ne smatra legitimnim i legalnim ni jedno tijelo dotadašnje SFRJ, te da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije, koja više kao takva ne postoji.

Tekst i foto: Zoran Ožetski