24.05.2016.

Održan 3. Festival igračaka u Ivanić-Gradu

U dva dana trajanja, 3. Festival igračaka u Ivanić-Grad privukao je velik broj posjetitelja koji su mogli uživati u mnoštvu igračaka, igara, radionica i igraonica, a najveću pozornost posjetitelja i medija izazvao je projekt burze igračaka.

Ovog vikenda, 21. i 22. svibnja od 9:00 do 17:00 sati , u Ivanić-Gradu se održavao 3. Festival igračaka. Sada već tradicionalan, Festival igračaka jedino je događanje u Hrvatskoj i regiji koje je u potpunosti posvećeno igračkama, a pod sloganom „Igra nikad ne umara“ na jednom mjestu okuplja sve što ima veze s igračkama i igrom, sve što nas može zaigrati i vratiti u djetinjstvo ili nam jednostavno izmamiti osmijeh na lice.

U subotu, prvog dana festivala, prostor ispred i unutar dvorane od ranog je jutra bio ispunjen dječjim smijehom, pjesmom i igrom. Organiziranim prijevozom Juicy Kids Expressom sa zagrebačkog glavnog kolodvora u Ivanić-Grad je stigao velik broj djece i njihovih roditelja, koje su pratile i zabavljale razne maskote. Po dolasku u Ivanić-Grad, vesela povorka nastavila je šetnju do dvorane Žeravinec, a putem su pozdravljali građane, kao i oni njih. Tijekom cijelog dana mnoštvo ljudi posjetilo je festival na kojem su imali priliku uživati u carstvu igračaka i bezbrižnoj igri, zapjevati na Festivalu dječjih zborova, sudjelovati u mnoštvu radionica i igraonica za djecu te vidjeti izložbe raznovrsnih igračaka, a nakon proglašenja pobjednika na Festivalu zborova i uživati u nastupu Luke Nižetića.

«Igra predstavlja razvojnu osnovu svakog djeteta koje se time otkriva, uči komunicirati, spoznavati svijet oko sebe, razvijati spretnost, psihičku, kognitivnu i emocionalnu snagu te kreativnost. I ovim visoko vrijednim događanjem dodatno potvrđujemo da smo okruženje koje pruža bogate razvojne sadržaje mlađim naraštajima jer nam je cilj podržati obitelji u njihovom najdinamičnijem i najproduktivnijem dijelu života.» - izjavio je Javor Bojan Leš, gradonačelnik Ivanić-Grada koji je ujedno i svečano otvorio ovo najznačajnije razigrano događanje za najmlađe naraštaje.

Na Festivalu dječjih zborova na kojem nastupilo 12 dječjih zborova, prvo mjesto prema glasovima stručnog žirija osvojili su zborovi Allegro i Sesvetski klinci, drugo mjesto pripalo je Zagrebačkim anđelima, a treće zborovima Kikići i Genijalci. Nagrada publike pripala je Zagrebačkim anđelima, ali svi zborovi izazvali su oduševljenje svih posjetitelja koji su ih nagradili gromoglasnim pljeskom. Pobjednike je proglasio popularni Luka Nižetić koji je kasnije sve posjetitelje oduševio i svojim glazbenim nastupom.

U nedjelju, festival je isto bio izvrsno posjećen u gotovo jednakom broju, a od događanja se posebno istaknuo plesni show program „Plesna avantura“ na kojem su nastupili članovi nekoliko plesnih klubova, a  svojim plesnim koracima i umijećem zadivili su gledatelje koji su ih sve glasno podržali. Uz to, tijekom cijelog festivala održavalo se omiljeno natjecanje „Alka na tatinim leđima“ kao i Mala škola zaboravljenih igara u sklopu koje su mališani mogli nastupiti u Svjetskom kupu u pikulanju ili gumi-gumi akademiji. Ulaz na Festival, kao i sve ostale popratne aktivnosti i sadržaje za djecu te ostale posjetitelje bili su, kao i prijašnjih godina, besplatni.

Najveći interes posjetitelja i medija iz programa ovogodišnjeg izdanja Festivala igračaka, osim izložbe igračaka na kojoj su se istakle autentične hrvatske igračke HAI! inspirirane hrvatskom kulturnom baštinom i osmišljene od strane studenata dizajna Arhitektonskog fakulteta ili velike izložbe željezničkih modela, izazvao je edukativno-humanitarni projekt Burza igračaka, osmišljen i proveden u suradnji s ivanićgradskom komunalnom tvrtkom Ivakop. Ovim projektom želi se potaknuti razmjena i ponovna upotreba starih igračaka, a tijekom festivala svi građani imali su priliku donirati igračke za udrugu Mali princ koja okuplja roditelje djece s invaliditetom. Ideja je da Burza igračaka postane mjesto na kojem će djeca, njihovi roditelji i svi zainteresirani moći donijeti i razmijeniti igračke koje im više nisu potrebne ili ih jednostavno žele nekome darovati, a glavni cilj je podizanje javne svijesti, kako djece, tako i odraslih, o ponovnoj upotrebi starih predmeta, odnosno igračaka, kroz razmjenu ili donaciju, što je u skladu s načelima kružnog gospodarstva. Burza igračaka, koja je predstavljena na Festivalu igračaka, prepoznata je i od šire društvene zajednice te će se nastaviti i nakon završetka festivala. U suradnji s Knjižnicom grada Ivanić-Grada (zajedno s izdvojenom podružnicom u Kloštar Ivaniću) i Knjižnicom Općine Križ, u tim ustanovama osigurat će se prostor za razmjenu igračaka, igara i knjiga gdje će djeca i odrasli moći donijeti one koje više ne koriste i zamijeniti ih za druge, a postavit će se i posebni spremnici u koje će se moći ubaciti igračke za donaciju. Na taj način, sve prikupljene igračke bit će donirane pojedinim udrugama, institucijama ili socijalno ugroženim obiteljima.

„Jako smo zadovoljni odazivom na ovogodišnji Festival igračaka koji se ovog vikenda održavao u Ivanić-Gradu. Prema procjenama, već prvog dana festival je posjetilo oko 5000 ljudi, a isto toliko ljudi posjetilo nas je i u nedjelju, što nas jako veseli i vjerujemo da su svi pronašli nešto za sebe. Isto tako, zahvalio bih se svim klincima koji su se uključili u naš projekt Burze igračaka, kao i njihovim roditeljima, jer je projekt izazvao veliku pažnju svih građana, kao i medija, te smo tijekom festivala prikupili veliku količinu igračaka koje će biti donirane udruzi Mali princ“, izjavio je Jadranko Pongrac,voditelj Festivala igračaka.

Više o bogatom programu Festivala igračaka saznajte i na Facebook stranici Festivala igračaka.