23.10.2016.

Dodijeljena priznanja ivanićgradskim darivateljima krvi

Definiciju dobrovoljnog darivatelja krvi odredila je Međunarodna udruga transfuziologa (ISBN), Međunarodni Crveni križ (IFCR), Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i Europsko vijeće (Council of Europe), te je prihvaćena u svim zemljama svijeta.

U Hrvatskoj, promidžbu davalaštva i organizaciju akcija davanja krvi zajednički provode Hrvatski Crveni križ (od 1953.) i Transfuzijska služba Hrvatske na načelima dobrovoljnosti, anonimnosti, besplatnosti i solidarnosti. Odabira darivatelja krvi i uzimanje krvi obavljaju stručni, medicinski djelatnici transfuzijske službe u zdravstvenim ustanovama koje su u državnom ili županijskom vlasništvu. Zdravstvene ustanove u privatnome vlasništvu ne smiju ni uzimati krv, ni priređivati krvne pripravke.

Povodom Dana dobrovoljnih darivatelja u u četvrtak 20. Listopada, u Spomen domu Alojz Vulinec u Ivanić–Gradu, održan je svečani prijem na kojem su gradonačelnik Javor Bojan Leš i predstavnici Gradskog društva Crvenog križa Ivanić-Grad, dodijelili nagrade i priznanja darivateljima krvi iz Ivanć-Grada.

Priznanja su dodijeljena sljedećim darivateljima:
Duh Ivan (300 darivanja), Bilandžija Marko (230 darivanja), Ožetski Darko (150 darivanja), Škrnjug Željko (125 darivanja), Šušković Ivan (125 darivanja), Kozjak Dražen (100 darivanja), Rodić Boris (100 darivanja), Lisak Željko (75 darivanja), Vagner Zvonimir (75 darivanja), Boltiš Mato (50 darivanja), Vukelić-Rožić Đurđa (35 darivanja), Dukarić Beus Sandra (35 darivanja), Jovanović Vedran (10 darivanja), Bancaliski Kristina (5 darivanja), Antolić Ivan (1 darivanje), Habajec Marica (završno 40 darivanja), Stjepan Rožić (završno), Lovrečić Vladimir (završno 360 darivanja), Lovrečić Zdenka (završno 102 darivanja), Lisak Željko i Jadranka (obiteljska), Rodić Boris i Ivan (obiteljska), fabijanić Josipa i Ivan (obiteljska), Bilandžija Marko i Rukavina Bilandžija Marko (obiteljska), Delinić Ivan, Vinko i Ivan (obiteljska).

Podsjetimo da je dobrovoljni darivatelj krvi aktivan čimbenik u liječenju bolesnika. On je poveznica između zdravog dijela društva i onih kojima je potrebna pomoć.