26.01.2017.

Muzej Ivanić-Grada se ove se godine prvi put uključuje u program kulturne manifestacije Noć muzeja 2017.

Muzej Ivanić-Grada ove se godine prvi put uključuje u program kulturne manifestacije Noć muzeja 2017. , u organizaciji Hrvatskog muzejskog društva.

Program započinje u petak, 27. siječnja u 18.00 sati i traje do subote, 28. siječnja u 01.00 sat.

Tema ovogodišnjeg programa je GLAZBA, a o njoj u Ivanić-Gradu možemo govoriti danima, a da ne bismo iscrpili bogatstvo sadržaja iz prošlosti i sadašnjosti glazbenog stvaralaštva u našem gradiću, u kojem je upravo glazba jedna od postojanih okosnica kulturnih događanja.

Iz programa Noći muzeja 2017. u Muzeju Ivanić-Grada izdvajamo:

DVIJE IZLOŽBE:

a) CARTA INCOGNITA - LUX i VOX

Aktualna izložba autora Hame Čavrka, akad. kipara i grafičara u Muzeju Ivanić-Grada kombinira svjetlosne instalacije u prostoru sa zvučnim zapisima elektroničke glazbe, nastalim upravo na temu Čavrkovih likovnih istraživanja u ciklusu Carta Incognita. Tim svjetlosnim i zvučnim zapisima kozmičkih prostranstava u čovjeku i u svijetu započinjemo i naš program Noći muzeja.

Hamo Čavrk, instalacija iz ciklusa Carta Incognita - LUX (detalj)

b) IZ STOLJEĆA GLAZBENE BAŠTINE IVANIĆ-GRADA

Izložba je zamišljena kao mali osvrt na neke od legendi glazbenog života u Ivanić-Gradu u prošlosti i sadašnjosti, s posebnim naglaskom na bogatom nasljeđu Pjevačkog društva Posavac, osnovanog 1906. godine, te sjećanja na brojne ljude koji su obilježili njegovo djelovanje.

Unnamed (1)

Najstarije pjevačko društvo "Posavac" iz Ivanić-Grada osnovano je davne 1902. godine, a očuvana su i pravila društva iz 1906.

te događanje u prostoru muzeja pod mottom

GLAZBA, SJEĆANJA I MALI NOĆNI RAZGOVORI:

18.00 - otvaranje Noći muzeja u Muzeju Ivanić-Grada

18.30 - iz sadašnjosti u budućnost - CARTA INCOGNITA - LUX i VOX

19.00 - iz sadašnjosti u prošlost - IZ STOLJEĆA GLAZBENE BAŠTINE IVANIĆ-GRADA

19.30 - mlade nade na glazbenoj sceni: uz 5o godina djelovanja Glazbene škole Milka Trnina koja je dugo godina djelovala u današnjem prostoru muzeja i čiji se rad uspješno nastavlja u glazbenim odjelima OŠ Stjepana Basaričeka u Ivanić-Gradu

20.00 - glazbene legende Ivanića - od “Posavca” nekad do “Posavca” danas: razgovori s gostima, uz prigodnu izložbu, audio-vizualne snimke i živi nastup MKZ “Posavac”

Unnamed (2)

MKZ "Posavac" i maestro Berislav Kezele na jednom od brojnih nastupa u Pučkom otvorenom učilištu Ivanić-Grad. Muzej čuva sjećanja na ljude i događaje koji su obilježili javni život grada kroz vrijeme. Ljudi dolaze i odlaze, a ostavljaju svoj trag barem u dokumentarnim zapisima. I ovu sliku, poslije 2016., nažalost više ne možemo ponoviti ...

22.00 - mali predah uz okrepu i osvježenje ; u enološko-gastronomskom događaju sudjeluju sponzori Muzeja, Vinarija Voštinić-Klasnić i Seoski turizam Kezele, Šumećani

22.30 - druženje uz laganije note: od evergreena do jazza i soula u interpretaciji glazbenika različitih generacija i sastava iz Ivanić-Grada

Unnamed (3)

U 2016. napustio nas je baršunasti bariton Stanka Petrovića, prijatelja glazbe, baštine, poezije, prirode, ljudi i životinja, jedne od glazbenih legendi Ivanić-Grada. I njemu, uz veliko HVALA, posvećujemo djelić događanja na našoj Noći muzeja.

00.30 - najava završetka Noći muzeja u Muzeju Ivanić-Grada i nastavak druženja za prijatelje glazbe i najhrabrije muzeoljupce

U sklopu Noći muzeja u Ivanić-Gradu bit će otvorena i aktualna izložba likovnih radova sa 16. susreta likovnih umjetnika Zagrebačke županije “Sv. Martin 1700”u Pučkom otvorenom učilištu Ivanić-Grad, a posjetitelji mogu razgledati i etnografsku zbirku Kezele (Seoski turizam Kezele) u Šumećanima.

GLAZBA JE RADOST I LJEPOTA SVIJETA. PODIJELIMO TU RADOST U NOĆI MUZEJA!

Unnamed (4)