25.05.2017.

9. Samostalna izložba likovnih radova Nikole Dabca

Još jedan od likovnih talenata našega grada iskazao je zrelost svojih životnih i umjetničkih preokupacija izlažući likovne radove u atriju Pučkog otvorenog učilišta Ivanić-Grad.

Naš sugrađanin Nikola Dabac, proputovao je nekim zemljama, posebno Italijom, učeći od svojih likovnih uzora što je to figurativnost, kako ponajbolje dočarati pejzaže, dotaknuti stare gradske vedute, unijeti dašak modernizma. Sve se to najbolje vidjelo ove svibanjske večeri 2017., uoči početaka Dana grada Ivanić-Grada, kako nakupljeno iskustvo i znanje, čista doza osebujnosti, može zablistati pred očima domaćih ljubitelja likovnog umijeća ovog samozatajnog, ustreptalog, majstora.

Njegov minuli likovni i organizacijski rad se, svojevremeno, ogledao u udruzi Forma 2000, zapažen je kod stručnih lica, povjesničara umjetnosti, kao što su Stanko Špoljarić i posebno, kod dobre duše svih likovnjaka s našeg područja, Vide Pust Škrgulje čiji je odabir radova prava mjera nagrade za sve likovne radoznalce koji navrate ovih dana u Dom kulture Ivanić-Grad.

Jadranko Bitenc