24.05.2018.

Prisustvujte velikoj vježbi operativnih snaga sustava CZ-a

Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije putem Vatrogasne zajednice Zagrebačke županije u suradnji sa stožerom Civilne zaštite Ivanić- Grada u subotu organizira županijsku vježbu svih operativnih snaga CZ-a Zagrebačke županije koja će se održati na graničnom području Ivanić Grada i Općine Rugvica.

Županijska vježba „Sava – Ivanić Grad 2018.“ terensko je pokazna vježba koja će započeti već u jutarnjim satima, a građani se pozivaju da prisustvuju pokaznom dijelu vježbe na lokaciji ustave Prevlake koji će započeti u 16 sati.

Na vježbi će sudjelovati veliki broj službi kao što su Stožer civilne zaštite Zagrebačke županije, Stožer civilne zaštite Grada Ivanić-Grada, Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije, ŽVOC; VZG Ivanić-Grad, VZG Sv. Ivan Zelina, VZG Jastrebarsko, VZO Kloštar Ivanić, VZO Križ, VZO Rugvica, DVD Stupnik,  DUZS; Područni ured zaštite i spašavanja Zagreb, Sektor za vatrogastvo, Policijska uprava Zagrebačka, HVZ  Hrvatske vode, Hitna medicinska pomoć Zagrebačke županije, Društvo crvenog križa Zagrebačke županije – tim istok, Hrvatska gorska služba spašavanja - stanica Samobor i Hrvatska udruga za obuku potražnih pasa koje će demonstrirati razne akcije zaštite i spašavanja.

Sava–Ivanić-Grad 2018. po obimu i sudionicima je složena vježba te obrađuje više tema: poplava uzrokovana porastom vodostaja rijeka uslijed velikih kišnih oborina i otapanja snijega, tehničke intervencije spašavanja ljudi i imovine iz poplavnih područja, potraga za nestalim osobama, akcident s opasnim tvarima, požar objekata i požar na otvorenom prostoru te stožerno upravljanje i zapovijedanje.

-Cilj vježbe je uvježbavanje i podizanje razine osposobljenosti operativnih snaga CZ-a te drugih sudionika u sustavu CZ-a s područja županije, postizanje novih sposobnosti te poticanje izgradnje integralnog sustava CZ-a, provjera efikasnosti postupaka utvrđenih SOP-ovima operativnih snaga CZ-a te drugih sudionika u slučaju velikih nesreća, provjera koordinacije svih sudionika CZ-a u uvjetima velikih nesreća, podizanje razine informiranosti stanovništva o aktivnostima subjekata CZ-a i postupanju vezano uz nesreće sa opasnim tvarima radi spremnosti kod eventualnih budućih događaja, provjera planskih dokumenata, provjera sustava prenošenja informacija i obavijesti o događaju na lokalnoj i regionalnoj razini- poručili su iz Stožera civilne zaštite Zagrebačke županije te vas pozvali da prisustvujete izvođenju pokaznog dijela vježbe.