09.11.2018.

U muzeju otvorena izložba “Vrijeme vinila”

U gradskom muzeju je otvorena izložba pod nazivom “Vrijeme vinila“. Izložba donosi izbor omota ploča i plakata koji su prema mišljenju autora izložbe, obilježili povijest rock glazbe dvadesetog stoljeća. Autori ove originalne izložbe su Milan Janeš – Yankee i Franjo Đunđenac – Njofra.

Spomenuti dvojac dobro je poznat ivanićgradskoj publici po svojim brojnim angažmanima vezanih uz glazbu općenito. Dok je Yankee, nakon glazbenog sazrijevanja te dosta lutanja i mijenjanja raznih bendova početkom 70-ih godina sa suradnicima osnovao grupu Krik, koja je tada punila plesne dvorane, Njofra je, iako u “pozadini” kao osoba od tehnike, bio nezamjenjiv dio te ekipe i svakako vrlo važna karika u njihovom uspjehu. Tada pa sve do danas najveća Njofrina strast su rock n’ roll i sakupljanje LP gramofonskih ploča tako da njegova kolekcija danas broji preko 5200 albuma .

Upravo su ta strast i besprekidno druženje s rock glazbom zaslužni za ovu vrlo zanimljivu izložbu u koju su nas osim samih autora Franje Đunđenca, Milana Janeša i njegove supruge Martine, uvodnim riječima uveli ravnateljica Muzeja Ivanić-Grada, Vida Pust Škrgulja te književnik Jadranko Bitenc.

Prošlost uvijek pomalo zakuca na vrata. Kao podsjetnik da je svako životno doba bila čista i vječita sadašnjost. Čista doza radosti. Čak i stvari koje su nas znale razočarati, s odmakom godina, poprimaju oblik kako je nekada bilo bolje negoli sada. Što ćeš: starost, iliti zrele godine, za vječite optimiste nikada nisu izgubljene jer nude prisjećanja kada smo tada, možda, posljednji puta bili bezbrižni. Yankee, Njofra i njihovi „jahači snova“ šezdesete prigrabili su kao mjerilo životnih radosti čim im pogled zapne za izložene primjerke vanjskih omota uspješnica koje su tada poharale svjetske top liste. Nema nama, našoj generaciji, života bez Beatlesa, Rolling Stonesa, prvih Tremeloesa / Even the bad times are good, čista istina, ak’ me razumijete/ do američkih surogata Monkeysa i ostatka nenabrojene bulumente uspješnica…
rekao je Jadranko Bitenc predstavljajući izložbu.

Njofra i Yankee 2017. godine ponovno pokreću kultnu radijsku emisiju “Rock meridijan” koju su davne 1971. pokrenuli zajedno sa Jadrankom Bitencom. Izložbu “Vrijeme vinila” možete pogledati do 24. studenoga kada se seli u Društveni dom na Lonji kao dodatak 4. po redu disco večeri pod nazivom „Lonja gori“.

Zoran Ožetski