12.11.2019.

18. Smotra muških pjevačkih skupina Hrvatske

KUD „Ogranak seljačke sloge“ Posavski Bregi i Pučko otvoreno učilište Ivanić-Grad organizira 18. Smotru muških pjevačkih skupina Hrvatske koja će se održati u subotu 16.11.2019. u 19 sati u Maloj sali POU Ivanić-Grad. Sudionici smotre su: KUD „Kupljenovo“ Kupljenovo, KUD „Barban“ Barban, KUD „Berda“ Brestovac, KUD „Nova zora“ Donja Lomnica, KUD „Sidraga“ Tinj, MPS „Faši“ KUD-a „Perkovčani“ Novi Perkovci, MPS KUD-a „Cetingradska tamburica“ Cetingrad, MPS „Rakijaši“ KUD-a „Krešimir Šimić“ Podcrkavlje, MPS HKUD-a „Široka Kula“ Široka Kula, MPS KUD-a „Metković“ Metković.

Prva Smotra muških pjevačkih skupina u organizaciji KUD-a „Ogranak seljačke sloge“ Posavski Bregi održana je 2002. godine u Ivanić Gradu. Od tada se održava svake godine u studenome u Pučkom otvorenom učilištu Ivanić-Grad. Ova smotra je jedinstvena smotra ovog tipa u Republici Hrvatskoj. Sudionici smotre su muške pjevačke skupine koje se amaterski bave čuvanjem starinskih pjesama svojega užeg zavičaja te načina njihova izvođenja, a svake godine nastupa desetak muških pjevačkih skupina iz različitih krajeva Hrvatske koje odabire stručni odbor.

KUD „Ogranak seljačke sloge“ Posavski Bregi kao organizator od prvog dana surađuje s najeminentnijim stručnjacima na polju vokalne tradicijske glazbe. Stručni odbor smotre sačinjavaju: Ivan Ivančan i Joško Ćaleta. A u samim počecima su u stručnom odboru sudjelovali: Božo Potočnik i Ivica Ivanković. Hrvatski radio i glazbena urednica Maja Martinec gotovo svake godine snimili su sve sudionike što je rezultiralo izdavanjem nosača zvuka povodom deset godina održavanja ove manifestacije. Kao dokaz vrijednosti ove smotre je i snimanje BBC-ove reportaže o tradicijskom pjevanju u Hrvatskoj.