01.05.2021.

Obilježena 26. godišnjica vojno redarstvene akcije Bljesak

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima danas je u Ivanić-Gradu, obilježena je 26. godišnjica vojno redarstvene akcije “Bljesak”. Izaslanstvo Gradske uprave predvodio je gradonačelnik Javor Bojan Leš, u pratnji zamjenika Tomislava Cuvaja . Osim izaslanstva Grada i Gradskog vijeća, vijence su položili i svijeće zapalili roditelji poginulih branitelja, predstavnici braniteljskih udruga, specijalne i temeljne policije te političkih stranaka.

Podsjetimo, vojno-redarstvena akcija “Bljesak” započela je 1. svibnja 1995., kada su hrvatske vojne i redarstvene snage munjevitom akcijom oslobodile okupirana područja zapadne Slavonije. Za samo 31 sat oslobođeno je oko 500 četvornih kilometara teritorija koje je zaposjeo srpski agresor i uspostavljen je nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac. Akcija Bljesak bila je u vojnom smislu nastavak uspješne vojne operacije Otkos 10 iz prosinca 1991. kada je oslobođen veći dio zapadne Slavonije.