06.11.2013.

Predstaljena knjiga "Tko mi zabranjuje kolumne?"

Jučer, 05. listopada 2013. godine, u Maloj dvorani Pučkog otvorenog učilišta Ivanić-Grad, održano je predstavljanje knjige "Tko mi zabranjuje kolumne?"   novinara i kolumnista Tihomira Dujmovića.

Sve prisutne pozdravio je gradonačelnik Grada Ivanić-Grada Javor Bojan Leš, a knjigu su predstavili prof. dr. sc. Andrija Hebrang i saborski zastupnik Gordan Jandroković, dok je ulomke iz knjige, odnosno odabrane kolumne autora čitao dramski umjetnik Vinko Kraljević.

Tihomir Dujmović rođen je u Ogulinu 1963. godine. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Zagrebu, a novinarstvom se počinje baviti u drugoj polovici 80-ih; najprije u Poletu, a zatim u Studentskom listu i na Radiju 1O1. Na prvoj hrvatskoj nezavisnoj televiziji, OTV-u, bio je 1989. godine autor emisija u kojima su prvi put prikazivane hrvatske političke stranke i mnogi političari koji su po prvi put nakon dugih godina šutnje mogli nastupiti na nekoj televiziji.

Od tada do danas Dujmović je surađivao u Globusu, Nedjeljnoj Dalmaciji, Slobodnoj Dalmaciji, Glasu Slavonije i na Trećem programu Hrvatskoga radija. Nekoliko je godina bio šef dopisništva Slobodne Dalmacije u Zagrebu te urednik unutarnje politike u Nedjeljnoj Dalmaciji. Od 2001. godine na OTV-u i na Z1 vodi politički talk show "Opasne veze", a pet je godina radio i kao glavni urednik Plavoga radija.
Iako popularan i čitan autor doživio je da mu se u zadnjih desetak godina pa sve do danas, čak tri puta zabranjuje pisati i više puta zabranjuju televizijske emisije. Četiri godine pisao je kolumnu u Večernjem listu koja je nedavno ukinuta.
Objavio je dvije knjige kolumni Vrijeme apsurda (2001.) i Apsurdna vremena (2004.) te knjigu Razgovori s dr. Antom Ciligom (1991.).

U predstavljanju knjige Hebrang i Jandroković dotakli su se aktualnih političkih događaja i problema, ali i događaja iz bliže i dalje hrvatske povijesti. Napomenuli su kako medijski prostor (a time i informacije)   kontroliraju osobe kojima nije u interesu istina i očuvanje hrvatskog identiteta, te istaknuli kako je Tihomir Dujmović jedini novinar koji u niti jednim novinama u Hrvatskoj ne može dobiti niti retka.

Knjiga "Tko mi zabranjuje kolumne" na jednom je mjestu prikupila Dujmovićeve najčitanije kolumne, te tekstove koji su mu zabranjivani i zbog kojih je naposljetku dobivao i otkaz u medijima u kojima je radio.

Sam autor je ukratko opisao svoju karijeru i brojne prepreke s kojima se suočio tijekom mnogih godina novinarstva. O tome tko mu zabranjuje kolumne rekao je kako to nisu uvijek iste osobe, ali mentalni sklop tih ljudi je uvijek isti i uvijek su isti ciljevi i isti interesi iza njih.
Osvrnuo se na iznimno loše stanje u hrvatskim medijima i novinarstvu zadnjih godina, te kao svojevrsni izlaz iz sadašnje situacije vidi nove medije, odnosno Internet, na kojem cenzura puno teže dolazi do izražaja.

Na samom kraju Dujmović je istaknuo tmurnu činjenicu kako će uvijek biti zabranjivanih tekstova i zabranjivanih autora, ali da će on nastaviti pisati sve dok će biti ljudi i publike koji će htjeti čitati njegove tekstove.

Predstavljanje knjige održano je u organizaciji Grada Ivanić-Grada i POU Ivanić-Grad.

pb052640.JPG   pb052652.JPGpb052654.JPGpb052656.JPGpb052658.JPGpb052661.JPGpb052664.JPGpb052667.JPGpb052672.JPGpb052679.JPGpb052686.JPGpb052689.JPGpb052691.JPG