02.09.2013.

Proslava 22. obljetnice Specijalne postrojbe Glavnog stožera Hrvatske vojske Bojne Frankopan

U subotu 31. kolovoza 2013. u Ivanić-Gradu s početkom u 11.30 sati održana je proslava 22. obljetnice osnivanja Specijalne postrojbe Glavnog stožera Hrvatske vojske Bojne Frankopan ispred Spomenika palim hrvatskim braniteljima.

Svečanost je započela u Parku hrvatskih branitelja polaganjem vijenca i paljenjem svijeća u spomen na sve poginule hrvatske branitelje. Vijence su položili ministar branitelja i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, Predrag Matić i izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora i saborski zastupnik, Boris Kovačić a potom i predstavnica Grada Zagreba te ratni zapovjednik Bojne Frankopan brigadir Bruno Zorica  - Zulu, predsjednik Udruge Bojna Frankopan. Ispred Grada Ivanić-Grada svijeće su zapalili Gradonačelnik Javor Bojan Leš, zamjenici Gordana Brcković i Željko Posilović te predsjednik Gradskog vijeća Mario Mikulić.
Nakon polaganja vijenaca, svečanost je nastavljena u šumi Žutica nedaleko od Ivanić-Grada.
Okupljenima su se obratili ratni zapovjednik Bojne Frankopan brigadir Bruno Zorica  - Zulu, predsjednik Udruge Bojna Frankopan, predsjednik Lovačkog društva Fazan Topolje Rudolf Rom, gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš, izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora i saborski zastupnik Boris Kovačić te izaslanik predsjednika Republike Hrvatske i ministar branitelja Predrag Matić.
Tom prigodom ministar branitelja i izaslanik predsjednika Republike Hrvatske, gospodin Predrag Matić, odlikovao je četrnaestoricu pripadnika postrojbe Spomenicom Domovinskog rata, odlikovanjem Republike Hrvatske za sudjelovanje u Domovinskom ratu.
Spomenice Domovinskog rata uručene su; Marinku Babiću, Alenu Belasu, Deanu Čaniću, Ivanu Filajdiću, Petru Galiću, Davoru Glasnoviću, Damiru Keku, Deanu Kobešćaku, Mariju Kotaru, Vladimiru Ljubiću, Krešimiru Ragužu, Marinu Rogiću, Anti Rosi i Nikoli Vukadinu.

Bojna Frankopan osnovana je u kolovozu 1991. godine kao druga specijalna postrojba, nakon bojne Zrinski, zbog ukazane potrebe za specijalnim vojnim jedinicama čija je namjena bila nekonvencionalno ratovanje

dsc03931.JPG     dsc03931.JPG     dsc03953.JPG

dsc03964.JPG     dsc03970.JPG