01.05.2015.

Obilježavanje 20. obljetnice vojno-redarstvene operacije Bljesak

Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima u Parku hrvatskih branitelja u Ivanić-Gradu, obilježena je jubilarna 20. godišnjica vojno redarstvene akcije “Bljesak”.
Izaslanstvo grada predvodio je zamjenik gradonačelnika g. Željko Posilović, u pratnji zamjenika predsjednika GV Gordane Kanić i Stjepana Klaka te gradskog vijećnika Tomislava Cuvaja.

Osim izaslanstva grada, vijence su položili i svijeće zapalili predstavnici Udruge roditelja poginulih branitelja, predstavnici Zajednice udruga iz Domovinskog rata, braniteljskih i drugih udruga, policije i političkih stranaka.

Zamjenik gradonačelnika obratio se prisutnim građanima kraćim govorom nakon kojeg je u pratnji predstavnika Zajednice udruga iz Domovinskog rata paljenjem svijeća odao počast pilotu Rudolfu Perešinu, hrvatskom pilotu poginulom u akciji Bljesak.

Podsjetimo, vojno-redarstvena akcija “Bljesak” započela je 1. svibnja 1995., kada su hrvatske vojne i redarstvene snage munjevitom akcijom oslobodile okupirana područja zapadne Slavonije. Za samo 31 sat oslobođeno je oko 500 četvornih kilometara teritorija koje je zaposjeo srpski agresor i uspostavljen je nadzor nad autocestom Zagreb-Lipovac. Akcija Bljesak bila je u vojnom smislu nastavak uspješne vojne operacije Otkos 10 iz prosinca 1991. kada je oslobođen veći dio zapadne Slavonije.

Tekst i foto: Zoran Ožetski