03.02.2020.

[VIDEO] Više od 500 mladih karatista nastupilo na 32. karate kupu „Mladosti“ u Ivanić-Gradu

Grad Ivanić-Grad postao je danas, 02. veljače 2020. godine grad mladenačkog karatea. U organizaciji Hrvatskog karate saveza, Karate kluba Mladost Ivanić-Grad, Zajednice športskih udruga i saveza Zagrebačke županije i grada Ivanić-Grada održao se 32. tradicionalni međunarodni karate kup „Mladost“i u Športskoj dvorani Žeranivec.

Gradonačelnik Ivanić-Grada Javor Bojan Leš otvorio je Kup riječima: „Izuzetno mi je zadovoljstvo da naš grad može ugostiti ovoliko mladih ljudi i uvažene goste. Već se godinama trudimo i ulažemo značajna sredstva u sportsku infrastrukturu u želji da se Ivanić-Grad prezentira kao grad sporta.“  Zahvalio se organizatorima, gostima, sponzorima i roditeljima na trudu i radu koji ulažu u ovaj sport, a djeci poželio dobre rezultate i ostvarenje njihovih želja.

Predsjednik Hrvatskog karate saveza Davor Cipek istaknuo je činjenicu kako Savez ove godine slavi 50 godina rada i postojanja, pa je ova manifestacija izniman uvod u 2020., kroz koju će se obilježiti dosadašnji uspjesi i predstaviti planovi za budućnost.

Kao gost Kupa veleposlanik Ruske Federacije u Republici Hrvatskoj Nj.E. Anvar Azimov naglasio su Rusija i Hrvatska prijateljski gradovi u politici, gospodarstvu, kulturi i sportu te je uvjeren da je ovaj turnir iznimno važan za Hrvatsku.

Svečanom otvaranju prisustvovao je i zamjenik veleposlanice i savjetnik pri Veleposlanstvu Japana u Republici Hrvatskoj Kazuma Miyazaki koji je na otvaranju rekao: „Drago mi je da sam danas ovdje na ovom velikom turniru. Karate je vrlo važan dio japanske tradicije i drago mi je kad vidim koliko se mladih ljudi bavi ovom vještinom.“

Na 32. Kupu nastupilo je 525 natjecatelja iz 50 klubova u dobi od 6 do 15 godina iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije.   Najuspješniji klub natjecanja bio je K.K. IPON ZAGREB sa 16 osvojenih odličja. Drugo mjesto je zauzeo K.K. TIGAR SISAK, dok je treću poziciju u ukupnom poretku klubova zauzeo K.K. GLOBUS iz Čakovca.

Od ove je godine karate službeni sport Olimpijskih igara, pa će zasigurno privući još više sportaša željnih upoznavanja s ovom zanimljivom tehničkom disciplinom. Otok Okinawa se smatra kolijevkom suvremenog karatea, a kao sport i borilačka vještina karate potiče samodisciplinu te razvija svijest i usredotočenost. U Hrvatskoj se sa treniranjem karatea započelo 1951. godine osnivanjem Akademskog jiu-do kluba Zagreb, a Hrvatski karate savez osnovan je 1970. godine. Karate Kup Mladost je jedno od najstarijih karate natjecanja u Hrvatskoj, Klub djeluje već više od 40 godina, a karate je sport po kojem je poznat Ivanić-Grad.