05.04.2023.

O solarnoj energiji u gradu nafte

Važnost povećanja udjela energije iz obnovljivih izvora u svom energetskom miksu prepoznaje i grad koji je zbog izvora nafte poznat kao crno zlato Moslavine. Grad Ivanić-Grad je prvu solarnu elektranu na javnom objektu ugradio u 2021., a kroz projekt Dobra energija - Solarna energija za energetsku tranziciju (SEET) osigurat će dodatnih 11.

Upravo je Ivanić-Grad 30. i 31. ožujka još jednom okupio partnere projekta Dobra energija – SEET: Istarsku županije, Istarsku Regionalnu Energetsku Agenciju – IRENA, Zelenu energetsku zadrugu, Grad Cres, Grad Čakovec, Grad Ivanić-Grad, Grad Poreč, Grad Pulu, Grad Zaprešić te bilateralne partnere Greenstat i Seed Forum Global. Prisutne je tom prilikom pozdravio Dražen Hlad, pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, prostorno planiranje, gospodarstvo i poljoprivredu.

Projektni sastanak bio je u službi analize stanja provedbe projektnih aktivnosti i instalacije predviđene 22 solarne elektrane. Zaključeno je kako provedba projekta uspješno napreduje - prve instalacije solarnih elektrana očekuju se u Zaprešiću i Čakovcu tijekom proljeća.

U iščekivanju instalacije prvih solarnih elektrana projekta Dobra energija - SEET, partneri su se upoznali s iskustvom realizacije prve solarne elektrane u Ivanić-Gradu, one Veleučilišta Ivanić-Grad. Solarna elektrana instalirane snage 20,4 kWp puštena je u pogon početkom 2022. godine i uspješno zadovoljava ukupne potrebe Veleučilišta za električnom energijom. Solarne elektrane predviđene za realizaciju u Ivanić-Gradu projektom Dobra energija – SEET uključuju objekte dječjih vrtića Tratinčica, Vjeverica, Livada, Suncokret, Modularnog drvno-tehnološkog poduzetničkog inkubatora, Komunalnog centra d.o.o. i Javne vatrogasne postrojbe, Spomen doma Alojz Vulinec, Društvenog doma Posavski Bregi, Kuglane – SP Zelenjak i Svlačionice – SP Zelenjak. Ukupna instalirana snaga iznosit će 148 kWp.

Projekt Dobra energija – SEET financiraju Island, Lihtenštajn i Norveška putem Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora (EGP) 2014.–2021. uz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu od 1,1 milijun EUR bespovratnih sredstava u okviru Programa „Energija i klimatske promjene”.