28.04.2017.

U Ivanić-Gradu predstavljen prvi javni defibrilator

Povodom Nacionalnog dana hitne medicine koji se obilježava 30. travnja, djelatnici Zavoda za hitnu medicinu Grada Ivanić-Grada predstavili su građanima novi javni defibrilator koji je u našem gradu postavljen kod ulaza u Gradsku tržnicu Maznica.

Okupljenim građanima djelatnici Zavoda predstavili su način na koji se upotrebljava ovaj sofisticirani uređaj koji spašava ljudske živote u slučaju iznenadnog zastoja srca.

Predstavljanju je uz zainteresirane građane prisustvovao i gradonačelnik Javor Bojan Leš koji je izrazio zadovoljstvo što je u našem gradu postavljen javni defibrilator, uređaj koji mogu koristiti laici te njime spasiti ljudski život.

U opravdanost dostupnosti uređaja govori i podatak da u Europi svake godine oko 400.000 ljudi doživi izvanbolnički iznenadni srčani zastoj s postotkom preživljavanja u ovom trenutku manjim od 10% – od 100 ljudi koji dožive srčani zastoj manje od 10 preživi. Međutim, intervencija unutar 3 do 5 minuta povećava mogućnost preživljenja za više od 50% – u tom slučaju od 100 ljudi koji dožive srčani zastoj više od 50 ih ima šansu da prežive. Prema procjenama od iznenaden srčane smrti u Hrvatskoj godišnje umire oko 9.000 osoba. Važno je dakle osvijestiti da su u slučaju iznenadnog srčanog zastoja sekunde i minute važne, a te sekunde i minute su u rukama svih nas.

Inače, Zavod za hitnu medicinu Zagrebačke županije električne defibrilatore postavio je na frekventnim mjestima u svih 9 gradova u županiji.

Z.O.