20.11.2013.

Održan stručni skup "Poticanje razvoja dječje socijalne kompetencije"

U utorak 19. studenog 2013. godine, u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta Ivanić-Grad, održan je stručni skup "Poticanje razvoja dječje socijalne kompetencije u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje.
Skup je namijenjen odgajateljima, a cilj je da sudionici kroz predavanja i radionice:

• usvoje pojmovne odrednice socijalne kompetencije (određenje i sastavnice socijalne kompetencije)i razumiju elemente koji pridonose razvoju zajednice i socijalnom razvoju
• smanje raskorak između načela pedagoške prakse koja povećavaju socijalnu kompetenciju i postupaka odgajateljica i učiteljica koji podrivaju socijalni razvoj
• utvrde utjecaj obitelji, zajednice, vršnjaka i odgojitelja na razvoj socijalne kompetencije
• razumiju očekivanja i obveze u stvaranju konteksta socijalnog razvoja
• razviju djelotvorne strategije potrebne za poticanje socijalnog razvoja djeteta
• steku znanja i sposobnosti za pojačavanje pojedinih sastavnica socijalne kompetencije: produbljivanje soc. znanja i razumijevanja i pospješivanje interaktivnih umijeća
• osvijeste i utvrde važnost stjecanja temelja socijalne kompetencije u ranom djetinjstvu i uloge odgojitelja kao modela (uzor, vodstvo, podrška) u dječjem socijalnom razvoju

Istaknuto je kako je kritični period za usvajanje minimalne socijalne kompetencije predškolski odgoj. Na odraslima je odgovornost da prepoznaju razvojne karakteristike i potrebe djece, poučiti ih socijalnim vještinama i ono najvažnije- biti model u rješavanju problemskih situacija.
Upravo promatranjem i oponašanjem osoba u svojoj okolini dijete uči o situacijama, predmetima i pojavama, razvija empatiju i emociju samosvijesti, privrženosti i na kraju pojam o samom sebi ali i o drugima.

Posebno je napomenuto kako zanemarujuća i zlostavljajuća okolina ugrožava razvoj moždanih struktura što može izazvati poremećaje kao što su socijalno povlačenje, indiferentnost, agresivnost i druga socijalno neprimjerena ponašanja.

Skup su otvorili viša savjetnica za predškolski odgoj Darija Drviš i gradonačelnik Grada Ivanić-Grada Javor Bojan Leš koji je pohvalio trud Agencije da se od najranije dobi pristupi pravilnom odgoju djeteta i njegovoj prilagodbi društvu.

pb193305.JPG   pb193316.JPGpb193329.JPGpb193332.JPGpb193335.JPGpb193337.JPGpb193340.JPGpb193341.JPGpb193348.JPGpb193351.JPGpb193353.JPGpb193355.JPGpb193357.JPGpb193362.JPGpb193368.JPG